Niemal każdy biznes potrzebuje sprawnie działającej strony internetowej. Taka strona ułatwia kontakt z klientami oraz wzmacnia rozpoznawalność marki wśród grupy docelowej, do której adresujesz swoją ofertę. W momencie rejestracji domeny, najczęściej skupiasz się na sformułowaniu odpowiedniego przekazu już w pierwszym członie adresu. A czy pomyślałeś, że cały adres mógłby stać się przepustką do większej zapamiętywalności i popularności wśród Twoich przyszłych klientów?

 

Skąd się wzięły alternatywne rozszerzenia dostępne podczas rejestracji domeny?

W 2012 roku ICANN, czyli instytucja odpowiedzialna za przyznawanie nazw domen internetowych, wszystkim zainteresowanym udostępniła możliwość rejestracji domen z nietypowymi rozszerzeniami. W 2014 roku takie domeny, nazwane new gTLD (generic top-level domaind) były już dostępne dla wszystkich. Nowe rozszerzenia okazały się być niezwykle popularne, co potwierdzają dane dostarczone przez ICANN. Okazuje się, że do końca kwietnia 2019 roku złożono łącznie aż 1.930 wniosków o rejestrację nowych rozszerzeń domen. Biorąc pod uwagę, że rejestracja jednego nowego rozszerzenia kosztuje 185 tys. dolarów jednorazowo do ICANN wpłynęła niebagatelna kwota 357 milionów. Wobec tego, jeżeli biznes okazał się tak lukratywny, praktyczne zastosowanie alternatywnych rozszerzeń musi dawać liczne przewagi.

 

Zaleta rejestracji domeny z alternatywnym rozszerzeniem

W skrócie – nowe domeny oznaczają nowe możliwości. Przede wszystkim, rozszerzenia ściśle dopasowane do profilu działalności łatwiej zapadają w pamięć, a także tworzą spójny wizerunek marki. Co więcej, często okazuje się, że na rynku wtórnym można kupić domeny z alternatywnym rozszerzeniami w bardziej atrakcyjnych cenach. Dobrymi przykładami dopasowań jest np. rozszerzenie.pizza dla lokali gastronomicznych oferujących pizzę, .sport dla sklepów sportowych, .cloud albo .tech dla start-upów technologicznych czy .center dla centrów handlowych, ale i w dalszym skojarzeniu dla centrów sportowych.

 

Najpopularniejsze nietypowe końcówki dostępne podczas rejestracji domeny.

ICANN w 2019 roku podsumowała 5 ostatnich lat rejestracji domen z nietypowymi końcówkami. Okazało się, że najpopularniejszym wyborem dokonywanym przez osoby rejestrujące domenę w Polsce była końcówka.online oraz .top na świecie.
Według danych zgromadzonych przez wspomnianą już instytucję, do 2 lutego 2019 roku w naszym kraju zarejestrowano 35.590 nowych domen z nietypowymi rozszerzeniami. Na pierwszym miejscu znalazła się końcówka.online, a kolejne należały do tych: .xyz, .site, .cloud,. app, .shop, .club czy .tech. Światowe wyniki częściowo pokrywały się z tymi rejestrowanymi w Polsce, a dodatkowo były to również na przykład .top, .loan, .site, .vip czy .work.

 

Ile kosztuje rejestracja domeny z alternatywnym rozszerzeniem?

Czasem mniej, a czasem więcej niż rejestracja domeny z podstawowym rozszerzeniem. Poniżej prezentujemy przykładowy cennik rejestracji domen z alternatywną końcówką.

Rozszerzenie Cena rejestracji domeny
.center 90 zł
.cloud 199 zł
.online 170 zł
.pizza 180 zł
.tech 45 zł
.services 109 zł
.club 69 zł

 

Jak pokazuje powyższa tabela, ceny rejestracji nowych domen są mocno zróżnicowane. Przed rejestracją domeny, warto poświęcić chwilę na przemyślenie jakie dopasowanie będzie odpowiednie dla Twojej działalności.