Jak wygląda rejestracja domen ?

Rejestracja domen ? 

Jak wygląda rejestracja domen?

Rejestracja domen dla niektórych wydaje się czymś trudnym i skomplikowanym. Wbrew pozorom jest to zadanie proste. Rejestracja domen jest możliwa do wykonania dosłownie w kilka minut. Wydaje się to niemożliwe? Jak konkretnie wygląda cała rejestracja domen? Czy to rzeczywiście takie proste, jak deklarujemy? W tym artykule udowodnimy, że rejestracja domen jest jak najbardziej prosta!

Rejestracja domen – jak wygląda?

Aby zarejestrować nazwę strony www, musimy najpierw wybrać dostawcę, z którym będziemy chcieli podpisać naszą umowę. Rejestracja domen z rozszerzeniem PL musi również być zatwierdzona przez organizację badawczą NASK. Rejestracja domen przez osoby fizyczne lub firmy nie może odbyć się bezpośrednio w NASK. Właśnie dlatego niezbędni są autoryzowani partnerzy. System działa w oparciu o następujące zasady, m.in. w celu uniknięcia zgarnięcia całego rynku przez jednego dostawcę. W efekcie firmy konkurują o klientów na różne sposoby, aby rejestracja domen odbyła się właśnie u nich.

Kolejne kroki – rejestracja domen

Jeśli mamy już wybranego operatora domeny, to nie pozostaje nic innego jak zarejestrowanie danego adresu URL (rejestracja domen). Zazwyczaj po wpisaniu interesującej nas nazwy system wyświetli listę dostępnych nazw wraz z rozszerzeniami (pl, com, com.pl). Kolejnym etapem będzie podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie, jak również założenie konta w systemie danego dostawcy usługi. Zakładając je musimy podać dane abonenta. Rejestracja wszelkich stron internetowych w przypadku nazw przedsiębiorstw i firm będzie odnotowana w rejestrze WHOIS. Oznacza to, że każdy będzie mógł sprawdzić, do kogo należy dana nazwa domeny. Oczywiście sama rejestracja domen chroni niektóre dane osobowe pracowników (dane i kontaktowe adresy e-mail osób reprezentujących firmę). Jeżeli nazwa strony www została zarejestrowana na osobę fizyczną, wszystkie dane osobowe i kontaktowe zostaną niedostępne dla innych.

Domena.pl czy domena.com?

Jeżeli prowadzisz biznes w Polsce i jest on skierowany do polskich użytkowników, z całą pewnością postaw na opcję, jaką jest domena.pl. Dzięki temu wpłyniesz pozytywnie na wyniki wyszukiwania, a nawet na pozycjonowanie samej strony. Dodatkowo domena.pl to potwierdzenie bezpieczeństwa, jak również podkreślenie działalności prowadzonej w Polsce.

Rejestracja domen – koszty

Temat, jakim jest rejestracja domen to również kwestie związane z finansami. Dostawca udostępnia nam usługę: rejestracja domen i ma przy tym całkowitą swobodę w ustalaniu ceny. Każdy przedsiębiorca może zapewnić nam inne warunki. Rejestracja domen może kosztować zarówno kilka złotych, jak i kilka tysięcy. Należy zweryfikować nie tylko koszt rejestracji wybranej nazwy w pierwszym roku, ale również w kolejnych latach. Dodatkowo zwykle ceny domen w pierwszym roku są bardzo niskie i możemy je dostać nawet za darmo. Pamiętaj, aby sprawdzić cenę przedłużenia i użytkowania na kolejne 12 miesięcy. Może okazać się, że rejestracja domen będzie darmowa, natomiast ich przedłużenie solidnie obciąży nasz budżet.


Rejestracja domen z całą pewnością jest prostym zadaniem. Wystarczy poszukać dobrego dostawcę, który udostępni wymarzoną nazwę. Sam zakup trwa dosłownie chwilę, a obecnie firmy oferują instalację krok po kroku. To właśnie dzięki temu rejestracja domen nie powinna sprawiać kłopotu.