Certyfikaty SSL

Certyfikaty SSL

Certyfikaty SSL

Certyfikaty SSL to narzędzia służące do udowodnienia wiarygodności domeny oraz jej właściciela. Dodatkowo certyfikaty SSL potwierdzają bezpieczeństwo szyfrowania danych przesyłanych między użytkownikiem a samym serwerem. Warto także na wstępie wspomnieć, że wszystkie certyfikaty SSL gwarantują poufność danych i wszelkiej komunikacji. Co ciekawe do szyfrowania danych, używany są certyfikaty SSL o określonej długości klucza. Im dłuższy zaszyfrowany kod, tym trudniej odszyfrować przesyłane dane. Obecnie dostępne są certyfikaty 128-bitowe lub 256-bitowe. Co jeszcze warto wiedzieć o rozwiązaniu, jakim są certyfikaty SSL? Koniecznie przeczytaj dalej!

Kiedy certyfikaty SSL są na stronie www?

Z punktu widzenia użytkownika, certyfikaty SSL widoczne są głównie w postaci odpowiednich znaków protokołu w pasku adresu. W przypadku witryn internetowych, które działają bez certyfikatu, przed nazwą witryny chronionej certyfikatem będzie widoczny ciąg http://. Certyfikaty SSL gwarantują natomiast ciąg https://. W przypadku aktywnego zabezpieczenia, jakim są certyfikaty SSL, zazwyczaj obok adresu znajduje się również ikona kłódki.

Certyfikaty SSL – dlaczego warto?

Najprostszą opcją będą certyfikaty SSL używane do weryfikacji domeny. Taki certyfikat może chronić transmisję danych w domenie i potwierdzać ich autentyczność. Jest idealnym rozwiązaniem dla małych sklepów internetowych czy też małych portali. Właściciele blogów i właściciele ostatnio popularnych serwisów opartych na systemach CMS (takich jak WordPress) powinni również rozważyć skorzystanie z opcji, jaką są certyfikaty SSL. Wszystko dlatego, że hakerzy w łatwy sposób mogą uzyskać dostęp do panelu administratora. Taka ochrona (certyfikaty SSL) może uchronić firmową stronę internetową przed potencjalnym przejęciem..

Certyfikaty SSL – kiedy warto?

Certyfikaty SSL powinny być wykorzystywane we wszystkich miejscach w sieci, w których użytkownicy dostarczają swoje dane (w tym dane osobowe). Dlatego, jeśli prowadzisz serwis WWW, taki jak forum internetowe, na którym użytkownicy tworzą konta z loginami i hasłami, powinieneś przede wszystkim zainstalować certyfikaty SSL. Może to poprawić reputację serwisu i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Dodatkowo certyfikaty SSL to konieczność przy prowadzeniu sklepów online czy też innych witryn internetowych. Z całą pewnością warto o to zadbać!


Certyfikaty SSL to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie strony. To również element, który znacząco wpływa na pozycjonowanie serwisu. Z całą pewnością warto zadbać, by taka opcja pojawiła się na naszej stronie. Certyfikaty SSL to jednocześnie element budowania zaufania i zaangażowanej społeczności. Takie połączenie z całą pewnością pomoże ci rozwinąć swój internetowy biznes.